#2 KAWA Z PSYCHOLOGIEM: Jak mówić prawdę o swoich emocjach?

#2 KAWA Z PSYCHOLOGIEM: Jak mówić prawdę o swoich emocjach?

„Nie powiem, co czuję, bo będzie mu przykro”, „nie powiem jej prawdy, bo boję się, że ją skrzywdzę”. Niewola niemówienia. Jak szczerze rozmawiać z bliskimi o tym, co trudne?

Ostatnio na tablicy korkowej w mieszkaniu mojej przyjaciółki zauważyłam wypisane tzw. uczynki miłosierdzia. Minęły lata od katechezy w szkole, więc zdążyłam już zapomnieć, że jednym z nich jest „grzeszących upominać”. Razem ze znajomą wdałyśmy się w dyskusję, po której stwierdziłyśmy, że jest to chyba jeden z najmniej popularnych uczynków miłosierdzia. Wydaje się bowiem, że znacznie łatwiej jest odwiedzić chorego czy nakarmić głodnego niż napomnieć grzeszącego, prawda? Sądzę, że nie chodzi tu tylko o sytuacje, gdy ktoś jawnie grzeszy ciężko – myślę, że również sytuacje, gdy ktoś nas krzywdzi, są jakiegoś rodzaju grzechem.

Próbowałam przypomnieć sobie, kiedy ostatnio zdarzyło mi się w sposób otwarty, szczery i jednoznaczny powiedzieć któremuś mojemu bliskiemu, że robi coś, co mnie krzywdzi lub boli. Nie mogłam sobie przypomnieć! Czy oznacza to, że tkwię w niewoli niemówienia?

…dalszą część artykułu przeczytasz na DEON.pl klikając tutaj.